Miedzna Drewniana

Miedzna Drewniana – przez Jana Długosz nazywana Miedzną Dużą, położona jest nad brzegiem rzeki Wąglanki. W XV wieku jej właścicielem był Mszczuga herbu Lis.

 Rejestr podatkowy z 1578 roku informuje, że w Miedznej Drewniane miał swe posiadłości Mikołaj Dunin z braćmi, który nabył od Leonarda Strasza dobra w Wąglanach.

W 1827 roku w Miedznej Drewnianej były 34 domy i 237 mieszkańców, a w drugiej połowie XIX w. było w niej 37 domów i 373 mieszkańców.

Miedzna Drewniana jest wsią rolniczą.  Ludzie utrzymują się z pracy w okolicznych zakładach pracy, a także z pracy w gospodarstwach rolnych. Uprawiają zboża, ziemniaki: hodują krowy, świnie, konie i drób na potrzeby własne oraz na sprzedaż do Mleczarni.

            Działa tu Ochotnicza Straż Pożarna , jest sklep ogólno – spożywczy, oraz zakład przecinania kamienia.

            Od 1968 r. nauka odbywa się w dużym budynku Szkoły podstawowej. Pierwszym dyrektorem był Jan Pęczek, następnie Cz. Biernacki, Zofia Pawlik i obecnie Mariola Zalega.

chodziły do niej dzieci z Miedznej Drewnianej i Wąglan. Od 2000 r. uczęszczają tu także dzieci z Radwana i Żelazowic.

            We wsi jest czynny młyn zbożowy, obecnie również elektryczny. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1843 roku. Posiada turbinę, 2 pary walców, jaz piętrzący. Na skraju lasu przy drodze Miedzna Drewniana – Białaczów w 1992 r. wybudowano hydrofornię, z której zaopatrują się w wodę okoliczne wioski.

            Jest to wieś w której kultywuje się liczne tradycje ludowe takie jak: ogniska w Noc Świętojańską, zwyczajowe witanie wiosny, majowe śpiewania przy figurkach Najświętszej Marii Panny oraz zimowe spotkania gospodyń przy darciu pierza. Kobiety często chodzą w zapaskach; tradycyjne stroje ludowe noszą starsi mieszkańcy wsi w wyjątkowych okazjach.

Na terenie wsi Miedzna Drewniana znajduje się Zalew Miedzna o powierzchni 185 ha. Jego podstawową funkcją jest retencjonowanie wód i rekreacja. W upalne letnie dni wielu mieszkańców Gminy Białaczów zażywa kąpieli słonecznych nad brzegiem zalewu lub pływa łódkami po wodzie.

Blisko zalewu umiejscowiona jest Stanica Harcerska. Oprócz domków letniskowych dla harcerzy znajduje sie obszerna stołówka. Możliwa jest organizacja dużych imprez plenerowych przez osoby prywatne.

 

Foto galeria - Miedzna Drewniana.doc

Informacja wytworzona przez Aleksandra Bolek dnia 14.03.2005
Opublikowana przez Aleksandra Bolek dnia 14.03.2005. Odsłon 1470, Wersja 3drukuj
Wersja : 1 2 3 
Początek strony