Petrykozy

Petrykozy zawdzięczają swoją nazwę rodowi Petrykowskich. Już w czasach piastowskich toczyło się tu życie. Z czasów tych pochodzi tzw. grodzisko broniące przeprawy przez rzeczkę Drzewiczkę. Przez mieszkańców nazywane popularnie "kopcem" - miejsce jest dziś odwiedzane głównie przez piłkarzy, gdyż obok znajduje się boisko do gry w piłkę nożną oraz przez strażaków, którzy organizują tam zawody sprawnościowe.

W Petrykozach znajduje się Szkoła Podstawowa, Przystanek PKP, trzy sklepy, Ośrodek Zdrowia, Filia Gminnej Biblioteki, oraz niedawno powstały Punkt Apteczny, niestety nie ma już poczty. Oczywiście działa prężnie sekcja Ochotniczej Straży Pożarnej.

Petrykozy zajmują obecnie powierzchnię 528 ha i  zamieszkuje je 564 mieszkańców.

 

Ozdobą wsi jest piękny i zabytkowy Kościół pod wezwaniem św. Doroty, który wybudowany w 1791 roku na cześć uchwalenia Konstytucji trzeciego Maja, a ufundowany został przez Stanisława Małachowskiego jednego ze współtwórców tejże Konstytucji, a ówczesnego właściciela wsi Petrykozy.

Na terenie wsi Petrykozy funkcjonuje Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego Zakład Pracy Chronionej, oferujący szeroki zakres usług stolarskich. Tartak ten powstał w XIX w., a jego założycielem był Zygmunt Broel Plater.

 

Foto galeria 1.doc

Informacja wytworzona przez Aleksandra Bolek dnia 10.03.2005
Opublikowana przez Aleksandra Bolek dnia 10.03.2005. Odsłon 1801, Wersja 2drukuj
Wersja : 1 2 
Początek strony